Informacje o mieście
Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych polskich kurortów. Położona w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620 m n.p.m. w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów, otoczona wzgórzami Góry Parkowej i pasmem Jaworzyny Krynickiej, określana jest mianem „perły polskich uzdrowisk”.
Beskid Sądecki pokrywają wspaniałe lasy, wśród których przeważają drzewostany bukowe w paśmie Jaworzyny Krynickiej, a jodłowe i świerkowe w paśmie Zimnego i Dubnego. Dla zachowania unikalnych wartości krajobrazu naturalnego w roku 1987 utworzono na obszarze Beskidu Sądeckiego Popradzki Park Krajobrazowy. Duże, zwarte kompleksy leśne zamieszkiwane są przez rzadkie gatunki zwierząt (niedźwiedź, żbik, wydra) i ptaków (puchacz, orlik). W lasach, na polanach i łąkach spotkać można blisko tysiąc różnych gatunków roślin. Klimat Krynicy-Zdroju ma walory klimatu podalpejskiego, wyróżnia się dużą liczbą dni słonecznych w roku oraz znacznymi wahaniami temperatury i ciśnienia atmosferycznego w ciągu doby.

Sławę swą jako uzdrowisko, Krynica-Zdrój zawdzięcza znakomitym wodom leczniczym, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Zuber – unikalna w skali europejskiej woda o niezwykle wysokiej mineralizacji. Ale Krynica-Zdrój to nie tylko uzdrowisko, to także prężnie rozwijające się centrum sportowe (głównie sporty zimowe), turystyczne, rekreacyjne, kongresowe i kulturalne. Corocznie w uzdrowisku organizuje się wiele imprez o zasięgu krajowym i międzynarodowym, seminaria polityczne i naukowe, międzynarodowe spotkania ludzi kultury, sztuki, biznesu i polityki, festiwale i plenery artystyczne.

Historia miasta
Krynica-Zdrój istniała już przed 1547 r. o czym świadczy przywilej nadania sołectwa w tej miejscowości dla Danka z Miastka (dzisiaj Tylicz). Rozwój miasta w okresie późniejszym wiąże się już z odkryciem w XVIIw. leczniczych wartości źródeł mineralnych. Zaczątkiem uzdrowiska był zbudowany w 1794r. "Mały domek", który od 1804r. pomieścił pierwsze zakłady kąpielowe. W 1807r. Krynica-Zdrój została nazwana urzędowo zdrojem kąpielowym i zaczął tu wkrótce ordynować pierwszy lekarz. Wielką erę Krynicy-Zdroju jako uzdrowiska rozpoczęła w 1856r. działalność Józefa Dietla - profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, uznawanego za ojca polskiej balneologii. Już od 1858r. stosowano tu kąpiele borowinowe, a kontynuatorzy dzieła Dietla przyczynili się do rozwoju technicznego uzdrowiska. W tym okresie powstały takie obiekty jak Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, drewniana Pijalnia Główna z deptakiem, liczne pensjonaty i Teatr Modrzewiowy . Do rozwoju uzdrowiska przyczyniło się również wybudowanie w 1876r. linii kolejowej do Muszyny, przedłużonej w 1911r. do Krynicy-Zdroju. W końcu wieku XIX Krynica-Zdrój była modnym i elitarnym miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków (bywali tu m.in. J. Matejko, A. Grottger, H. Sienkiewicz, J.I. Kraszewski). W okresie międzywojennym przebywali tu również: L. Solski, H. Modrzejewska, W. Reymont, J. Tuwim, K.I. Gałczyński, J. Kiepura. Do częstych pobytów Kiepury w Krynicy-Zdroju nawiązują organizowane obecnie festiwale nazwane jego imieniem. W Teatrze Modrzewiowym (który niestety spłonął w 1943r.) występowali L. Solski i H. Modrzejewska. Krynica-Zdrój znana jest z twórczości malarza prymitywisty Nikifora zwanego Krynickim.
Po I wojnie światowej uzdrowisko przejęły władze polskie. Odrestaurowano wtedy część obiektów i wybudowano wiele nowych np. Nowe Łazienki Mineralne, pensjonat Lwigród, Nowy Dom Zdrojowy. Zbudowano też schronisko na Jaworzynie Krynickiej i kolejkę na Górę Parkową, stadion zimowy oraz tor saneczkowy. Krynica-Zdrój stała się również ośrodkiem sportów zimowych, odbyły się tu m.in. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie i Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie. W 1919 roku na wczasy lub leczenie przybyło do Krynicy 10 tysięcy osób, a w 1938 roku liczba ta wzrosła już do 40 tysięcy rocznie. Druga wojna światowa i okres okupacji przerwały rozwój uzdrowiska. Po wojnie nastąpiła rozbudowa kurortu, powstały nowe sanatoria branżowe, efektowny zakład przyrodoleczniczy, Pijalnia Główna z salą koncertową, korty tenisowe, boiska. Krynica-Zdrój stała się największym kurortem w zespole uzdrowisk krynicko-popradzkich.
Ostatnie lata to intensywny rozwój infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Największą inwestycją Polski południowej jest bez wątpienia kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką z towarzyszącą jej siecią tras narciarskich oraz budowa hali sportowo-widowiskowej na bazie sztucznego lodowiska


Krynica zimą
Krynica-Zdrój to miejsce aktywnego wypoczynku dla osób w każdym wieku. W zimie czekają tu na Ciebie bardzo dobrze przygotowane trasy narciarskie na Jaworzynie Krynickiej, która posiada najdłuższą oświetloną trasę w Polsce, stoki narciarskie z wyciągiem krzesełkowym na Słotwinach, Azotach, przy wyciągu Henryk w centrum miasta oraz dwa wyciągi w sąsiadującym Tyliczem: Master Ski i Tylicz Ski. Dla miłośników narciarstwa biegowego czekają nowo otwarte trasy. Najdłuższa trasa rozpoczyna się na szczycie Góry Parkowej, kończy się w Tyliczu - pętlą w Osadzie Turystycznej "Domki w Lesie". Kolejnymi miejscami dla pasjonatów biegówek są: trasa z trzema pętlami „ U Leśników” na zboczu Jaworzyny Krynickiej, trasa biegowa na Słotwinach - Azotach, oraz pętla na stadionie piłkarskim w samym centrum uzdrowiska. Dwie profesjonalne wypożyczalnie w Krynicy i Tyliczu zapewnią nowoczesny sprzęt biegowy.


Krynica latem
Ale Krynica to nie tylko narty…
Lodowisko gdzie można przez cały rok bez względu na aurę pościgać się na łyżwach oraz przeżywać emocje podczas meczy hokejowych. Tuż obok poczujesz wiatr we włosach zjeżdżając na saneczkach kilometrową sankostradą. Nawet rozgrywki golfowe w Krynicy-Zdroju nie stanowią problemu na 18 osiemnastodołkowym Mini Golf Parku. Dla poszukujących mocniejszych wrażeń polecamy Krynicki Park Linowy oferujący trasy od najłatwiejszych dla najmłodszych do trasy extreme dla naprawdę wymagających. Jeśli chcesz poczuć się jak Robert Kubica to Tor Gokartowy w Tyliczu spełni Twoje oczekiwania. Dla kobiet mamy fitness, step, zumbę, aqua aerobic pod czujnym okiem profesjonalnych instruktorów. Nie sposób na koniec nie wspomnieć o licznych szlakach Beskidu Sądeckiego dostarczających niesamowitych wrażeń bardziej i mniej wytrawnym amatorom pieszych wypraw. Trasy te są przystosowane do uprawiania nordic walking oraz kolarstwa górskiego.

 

krynica 1 krynica 2 krynica 3


Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Urzędu Miasta i Gminy Krynica-Zdrój, www.krynica-zdroj.pl